12.01.2018

Michał Cebula dla PAP Gospodarka: „Mieszkanie Plus” nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce

Program "Mieszkanie Plus" nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce i dlatego tak ważne jest, by wprowadzane rozwiązania zmieniały sytuację całego rynku, a nie tylko jego część – powiedział, Polskiej Agencji Prasowej, Prezes HRE Think Tank - Michał Cebula.

Tym samym skomentował wypowiedź ministra inwestycji i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego, który stwierdził, że program Mieszkanie Plus szedł, nie ma co ukrywać, dosyć słabo i dodał, że zgodnie
z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego należy wyraźnie postawić na „Mieszkanie Plus” - jako priorytet na najbliższe lata.

Cieszę się, że premier Morawiecki i minister Kwieciński rozumieją i dostrzegają konieczność zmian regulacyjnych w obszarze związanym z rynkiem nieruchomości – powiedział Michał Cebula.

Ocenił, że ważne jest, aby proponowane zmiany pozwoliły wszystkim - firmom budowlanym, instytucjom rynku finansowego, ale także wszystkim zainteresowanym nabyciem własnego mieszkania czy domu - na szybszą realizację swoich planów.

Wskazał, że dzisiaj proces uzyskiwania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń związanych z budową trwa skrajnie długo i jest niezwykle skomplikowany. Mimo to - jak Polska długa i szeroka - powstają brzydkie, niefunkcjonalne budynki, marnowana jest przestrzeń. Zmiana pozwoli, obok oczywistych korzyści dla gospodarki, na rozwiązywanie realnego problemu społecznego, jakim jest brak własnego lokum - powiedział.

Zdaniem Cebuli, program „Mieszkanie Plus” nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce i dlatego tak ważne jest, by wprowadzane rozwiązania zmieniały sytuację całego rynku, a nie tylko jego część. Dobrym przykładem takich rozwiązań jest propozycja wypracowana w ramach HRE Think Tank dotycząca likwidacji wkładu własnego jako wymogu dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie - wskazał.

Inną kwestią jest wykorzystywanie i zagospodarowanie wspólnej przestrzeni, która nas otacza. Niezbędne są poważne zmiany w tym obszarze - podkreślił Cebula. W jego opinii istniejące przepisy nie chronią skutecznie przed złym planowaniem i konsekwencjami w postaci wysokich kosztów ponoszonych w trakcie budowy i później, przez użytkowników.

Musimy szukać rozwiązań łączących w sobie idee zrównoważonego rozwoju z efektywnością rozumianą w szeroki sposób. Podstawa na najbliższe miesiące i lata to wypracowanie optymalnych i bezpiecznych rozwiązań systemowych dla polskiego rynku nieruchomości, bo na ten rynek powinniśmy patrzeć przez pryzmat dekad - podsumował.

 

Źródło: PAP Gospodarka, Cebula: "Mieszkanie Plus" nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce, 11.01.2017