19.03.2020

Nieruchomości – bezpieczna przystań

Szanowni Państwo,

Świat z całą mocą stawia czoła pandemii koronawirusa. Chaos informacyjny potęguje uwalnianie się lęku o najbliższą przyszłość. Reakcje na sytuację są czasami skrajne, ale najważniejsza jest teraz racjonalna ocena sytuacji i zarządzanie emocjami. Owszem, sprawa jest poważna i zagrożenie istnieje, ale należy opanować emocje, nie popadać w psychologie tłumu, zachować roztropność i spojrzeć na obecną sytuację z szerszej perspektywy. Sytuacja społeczno-ekonomiczna wystawia nas na próbę.
Znaleźliśmy się w samym centrum procesu przemian i uczestniczymy w nim wszyscy razem – obligatoryjnie, w tym samym czasie następuje i będzie dalej następować cyfrowa transformacja/wirtualizacja firm, przedsiębiorstw, urzędów, oświaty itp. Przymus zmiany zadziałał na cały świat równocześnie. Koronawirus może się stać katalizatorem rozwoju, ale także czasem weryfikacji prawdy. Musimy zaadaptować się do nowych warunków i to bardzo szybko, ale najważniejsze to być przez cały ten trudny czas skupionym na celu i produktywnym, gdyż to właśnie sensowna aktywność, także społeczna, może stać się czynnikiem blokującym ryzyko stagnacji w gospodarce. Należy zaakceptować nowe warunki, dostosować się do nich i działać. Oczywiście, ważne jest także, aby w tym nietypowym czasie umiejętnie i rozważnie podejmować decyzje związane z zabezpieczeniem tego, co najważniejsze.
Właśnie w tym momencie potrzebujemy solidarności w byciu proaktywnym w imię wspólnego dobra. Rozsądna strategia, zapewnienie pracownikom warunków do pracy, dostarczanie właściwych produktów na rynku to składowe mające realną moc napędową. Dostosowanie i działanie. Wspólnie możemy uczestniczyć we współtworzeniu nowej przyszłości. Jakże aktualne stają się zasady i przewidywania ekspertów, sięgające czasów Darwina, które mówią, że jest premia za elastyczność i szybkość działania.
Jak inwestować w tych trudnych czasach? Historia pokazuje, że w niepewnych czasach inwestorzy zwracają się do bezpiecznych przystani. Jedną z nich są nieruchomości, które nawet w trakcie najgorszych kryzysów, zachowują się znacznie lepiej od innych klas aktywów, a na pewno zapewniają bezpieczeństwo. Inwestując w nieruchomości, zwłaszcza te mieszkaniowe, które są segmentem najbardziej defensywnym, a powiązanym z codziennymi potrzebami ludzi, zyskujemy nieporównywalnie większe bezpieczeństwo wartości naszego portfela. Ponadto, dostrzegalna jest prawidłowość, że w czasach kryzysów rynek nieruchomości wyraźnie zyskuje na popularności, a w długiej prospektywie jest najbezpieczniejszym aktywem przy zachowaniu wysokiej rentowności. Takie właśnie momenty pozwalają długoterminowym inwestorom odcinać solidne, stabilne zwroty z inwestycji - i po prostu czuć się bezpieczniej.
Trudne sytuacje na rynkach wyraźnie weryfikują, co jest realną wartością, a co jest jedynie samym spekulowaniem na niej - nieruchomości charakteryzują się tym, że zawsze mają swoją wewnętrzną wartość. Dziś, gdy wycena portfeli inwestorów giełdowych gwałtownie się obniża to inwestorzy, którzy posiadają aktywa oparte o nieruchomości, mogą spać spokojnie. Nasze inwestycje w tym defensywnym sektorze mieszkaniowym są jeszcze bezpieczniejsze, ponieważ skracają okres zainwestowania do kilkunastu miesięcy.
Projekty realizowane przez spółkę HRE Investments są cały czas realizowane i rozwijane. Patrząc na akcje, fundusze, obligacje (te z płynnością) lub spółki giełdowe jako podmioty same w sobie, jeszcze mocniej jesteśmy przekonani, że to, co robimy ma głęboki sens, bo opiera się o stabilny fundament nieruchomościowy i niespekulacyjny charakter, który jest na stałe wpisany w DNA naszej firmy.
Od samego początku jako firma staramy się wnikliwie obserwować rynek i reagować na jego potrzeby. Rzeczowość, profesjonalizm i odpowiedzialne działanie jest dla nas fundamentem rozwoju. Dzięki działaniom podjętym wiele miesięcy temu właśnie dziś jesteśmy gotowi na wprowadzenie na rynek innowacyjnego systemu transakcyjnego on-line. Przejrzysta koncepcja systemu, ale także intuicyjny proces inwestowania to wyjście naprzeciw potrzebom rynku. Przyszłości nie można przewidzieć, ale z całą pewnością można się na nią przygotować i ją kreować. Ważne, aby tę przyszłość budować na solidnych fundamentach - odwaga, uczciwość, wiarygodność, dążenie do ciągłego podnoszenia poprzeczki, sprawczość i odpowiedzialność. To są wartości, na których wyrasta nasza spółka, a które dzisiaj szczególnie zyskują na wartości.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzeby związane z Waszym portfelem w HRE bądź z inwestowaniem Waszych pieniędzy w tych trudnych czasach, zachęcam do kontaktu z naszymi Doradcami. Jestem pewny ich kompetencji fachowych i etycznego sposobu działania. Holding HRE Investments to ludzie, za których biorę pełną odpowiedzialność. Trzeba dziś dużo rozmawiać, planować i działać.

Z wyrazami szacunku


Michał Cebula
Prezes Heritage Real Estate S.A.