5.11.2019

Polacy jak tlenu potrzebują bezpiecznych inwestycji

Na lokatach i rachunkach bankowych gospodarstw domowych spoczywa ponad 800 miliardów złotych – wynika z danych NBP. Większość tych pieniędzy traci na wartości. Powód? Przeciętne oprocentowanie lokat jest najniższe w historii i nie przekracza już 1,4%. Po odjęciu tzw. podatku Belki oznacza to zysk na poziomie niewiele ponad 10 złotych za każdy tysiąc powierzony bankowi na rok. W efekcie trzymane w banku pieniądze tracą na wartości, bo inflacja pochłania ich wartość trzy razy szybciej niż banki dopisują odsetki. Jeśli – zgodnie z zapowiedziami – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni poziomu stóp procentowych, to podobnie może wyglądać sytuacja w bieżącym i przyszłym roku.

Trudno się więc dziwić, że tak wiele osób inwestuje w mieszkania na wynajem – wartość takich zakupów może opiewać na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Już za sprawą samych czynszów mieszkania w dużych miastach pozwalają zarobić rocznie około 5% wartości nieruchomości (po potrąceniu podatku i kosztów). Gdyby tego było mało, to w ostatnich kwartałach mieszkania szybko drożeją. I choć nikt nie wie ile lat taka sytuacja jeszcze potrwa, to w porównaniu bankowej lokaty i mieszkania na wynajem, to drugie pod względem zyskowności deklasuje rywala.

Nie każdy ma jednak czas i umiejętności potrzebne do zajmowania się wynajmowaniem mieszkań. Problemem może być też dość wysoki próg wejścia. Nawet żeby kupić mieszkanie z pomocą kredytu trzeba posiadać przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. Dla takich osób rozwiązaniem mogłyby być REIT-y – od lat funkcjonujące na Zachodzie firmy zajmujące się inwestowaniem na rynku nieruchomości. Przeważnie w zamian za regularne dzielenie się zyskami z udziałowcami mogą one korzystać z preferencji podatkowych, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność dla inwestorów indywidualnych. W rodzimych warunkach rolę tę mają spełniać FINN-y, czyli firmy inwestujące w najem nieruchomości. Prace nad stosowną ustawą prowadził poprzedni Parlament już od września 2018 roku. Niestety ostatnim razem komisja sejmowa podejmowała ten temat ponad rok temu - w październiku 2018 roku.

Michał Cebula, prezes Heritage Real Estate
Michał Sapota, prezes HRE Investments