HRE Think Tank, fundacji pro publico bono, przyświeca jeden cel – edukacja i budowa kompetencji Polaków z zakresu rynku nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem aspektów społecznych.

HRE Think Tank od 7 lat zrzesza ekspertów i aktywnie działa, popularyzując wiedzę na temat rynku nieruchomości. Żadne ważne wydarzenie na rynku nie pozostaje bez naszego komentarza. Publikujemy raporty badawcze poświęcone istotnym zmianom lub inicjatywom, a co kwartał szczegółowy raport Indeks HRE. Think Tank uczestniczy w otwartej debacie publicznej, nie tylko oceniając bieżącą sytuację, ale też proponując rozwiązania problemów i wyzwań, przed którymi stoi sektor mieszkaniowy. Chcemy konstruktywnych zmian.

Członkowie HRE Think Tank

PREZES HERITAGE REAL ESTATE

Michał Cebula

Pomysłodawca i współtwórca Heritage Real Estate – spółki powstałej z chęci stworzenia wyjątkowego miejsca, w którym dostępne są unikalne rozwiązania finansowe, dedykowane Klientom indywidualnym oraz biznesowym. Innowator, który definiuje strategię firmy, wyznacza kierunki jej działalności oraz podejmuje strategiczne decyzje biznesowe. W unikalny sposób zarządza procesem inwestycyjnym, łącząc aktywa niematerialne takie jak: kultura, wartości, wiedza, relacje, kompetencje, przywództwo i komunikacja z pragmatycznym ukierunkowaniem na cele umożliwiając budowę znacznych przewag konkurencyjnych organizacji, zapewniając jej najwyższą możliwą rentowność i bezpieczeństwo.

PREZES HREIT

Michał Sapota

Wizjoner, który zmienił polską branżę budowlaną. Od 10 lat niestrudzenie realizuje marzenia polskich rodzin o własnych czterech kątach. Ma na koncie 50 zrealizowanych inwestycji deweloperskich w całej Polsce, dzięki którym powstało ponad dziewięć tysięcy mieszkań. Z zamiłowania finansista, który dostrzega synergię pomiędzy rynkiem nieruchomości i rynkiem finansowym. Obecnie swoją pasję, wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w HRE Investments, gdzie pracuje nad rozwojem oferty inwestycyjnej dla branży nieruchomościowej.

Ekspert Heritage Real Estate

Maciej Grabowski

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnił funkcję wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Był wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. W ramach swojej kariery politycznej był członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Ministrem Środowiska. W 2013 roku został głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych. Od 2015 roku Prezes Centrum Myśli Strategicznej, prestiżowej instytucji zajmującej się badaniami nad gospodarką.

Członek zarządu hre think tank

Bartosz Turek

Pasjonat rynku mieszkaniowego i wnikliwy obserwator rzeczywistości. Od wielu lat obserwuje i komentuje wydarzenia ważne z punktu widzenia rynku nieruchomości i budżetów domowych Polaków. Ekonomista, absolwent SGGW. Ukończył też studia podyplomowe i praktyki zawodowe z wyceny nieruchomości.

Indeks HREIT

Indeks HREIT jest kompleksowym narzędziem oceny rynku nieruchomości w Polsce, którego celem jest wczesne ostrzeganie przed zjawiskami kryzysowymi na rynku nieruchomości. Integruje cztery subindeksy obejmujące: ceny nieruchomości, sektor bankowy, sytuację gospodarstw domowych i sektor budownictwa.

Indeks HREIT jest publikowany w cyklach kwartalnych, ma sprzyjać przejrzystości rynku, a także podejmowaniu dobrych decyzji gospodarczych i regulacyjnych.

Michał Cebula

Prezes Zarządu Heritage Real Estate

28.03.2023

Indeks HREIT: Koniunktura wraca na rynek mieszkaniowy [IVQ 2022]

czytaj więcej

20.12.2022

Indeks HRE: W 2023 roku Polacy będą czekać na sensowny program mieszkaniowy [IIIQ 2022]

czytaj więcej

28.09.2022

Indeks HRE: Dostęp do kredytów największym hamulcowym rynku mieszkaniowego [IIQ 2022]

czytaj więcej

Wpływ inwestycji instytucjonalnych na rynek mieszkaniowy

HRE Think Tank postanowił przyjrzeć się gorącemu tematowi pakietowych zakupów mieszkań i wpływowi zagranicznych funduszy inwestycyjnych na rodzimą gospodarkę. Przed Państwem bardzo ważny raport, który w szerokim zakresie porusza temat najmu instytucjonalnego. W tym miejscu z dumą zaznaczamy, że Rada Programowa EFK poparła akcję o przyjęciu rekomendowanych przez nas narzędzi regulacyjnych.

Wpływ inwestycji instytucjonalnych na rynek mieszkaniowy

Pierwsze mieszkanie jako impuls rozwoju polskiej gospodarki w czasach pandemii

W czerwcu 2020 roku ogłosiliśmy raport ”Pierwsze mieszkanie jako impuls rozwoju polskiej gospodarki w czasach pandemii”. Była to część szerszej inicjatywy - wierzyliśmy, że uda nam się znieść barierę wkładu własnego, która blokowała tysiące osób w procesie pozyskania swojego mieszkania.

Pierwsze mieszkanie jako impuls rozwoju polskiej gospodarki w czasach pandemii

Znaczenie instytucji wkładu własnego dla rynku nieruchomości. Rekomendacje dla Polski

Wspólnie z Bankiem Światowym HRE Think Tank określił znaczenie instytucji wkładu własnego dla rynku nieruchomości, dając jasne rekomendacje dla Polski, mające na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania.

Znaczenie instytucji wkładu własnego dla rynku nieruchomości. Rekomendacje dla Polski

Ile mieszkań brakuje w Polsce

Współpraca z Organizacją Narodów Zjednoczonych zaowocowała raportem, w którym podano po raz pierwszy wiarygodną liczbę brakujących w Polsce mieszkań.

Ile mieszkań brakuje w Polsce