Szanowni Państwo,

Potężne odbicie w rodzimej gospodarce widoczne jest też na rynku mieszkaniowym. Na nim także obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach wiele zjawisk potwierdzających bardzo dobrą koniunkturę. Przejawiało się to w rosnących cenach mieszkań, rekordowych liczbach dotyczących noworozpoczynanych budów, wartości zawieranych transakcji czy popytu na kredyty.

W wielu przypadkach był to zapowiadany przez nas efekt nadrabiania zaległości z ubiegłego roku. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że ten odroczony popyt się wyczerpuje, a więc sytuacja dąży do normalności. Daje nam to szanse, że chwytający wiatr deweloperzy w końcu zaspokoją potrzeby popytu, co w perspektywie kilku kwartałów może uspokoić obserwowane wzrosty cen. Dobrą wiadomością byłoby, gdyby przestały być one dwucyfrowe. Na dłuższą metę negatywnie na stabilność mieszkaniówki wpływałoby bowiem utrzymywanie się sytuacji, w której ceny nieruchomości rosną znacznie szybciej niż wynagrodzenia obywateli.

Cieszyć może też wyraźna poprawa koniunktury na rynku najmu, co bez wątpienia zawdzięczamy planowanemu powrotowi studentów na uczelnie. Z drugiej strony realnym zagrożeniem dla normalizacji sytuacji na rynku mieszkaniowym jest wzmożony popyt na mieszkania w Polsce, za którym stoją zagraniczne fundusze inwestycyjne. Te skupują z i tak już wykupionego rynku całe bloki i osiedla, ograniczając tym samym tak potrzebną dziś ofertę.

Oddajemy w Państwa ręce najnowszą odsłonę indeksu przygotowanego przez HRE Think Tank. W jego ramach monitorujemy 25 kluczowych dla mieszkaniówki wskaźników. Niezmiennie badamy sytuację w 4 głównych obszarach – cen, sektorów bankowego i budownictwa oraz sytuacji gospodarstw domowych. Z dumą oddajemy w Państwa ręce kolejną – czternastą już edycję indeksu HRE Think Tank. Znajdziecie tu Państwo kompleksową ocenę bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz w jego otoczeniu. Zachęcamy też do zapoznania się z prognozami, które na najbliższe kwartały sformułowaliśmy.

W załączonym raporcie poruszamy ponadto tematy:

  • Cen mieszkań i prognoz dotyczących dalszych ich zmian,
  • Rządowego programu stymulującego rynek mieszkaniowy,
  • Skali akcji kredytowej,
  • Kondycji gospodarstw domowych,
  • Kondycji sektora budownictwa mieszkaniowego,
  • Sytuacji na rynku najmu,
  • Długoterminowych prognoz dotyczących poziomu stóp procentowych w Polsce.

Zapraszam do lektury pełnej wersji raportu dotyczącego najnowszego odczytu Indeksu HRE