19.09.2017

Ustawa o REIT-ach, kołem zamachowym polskiej gospodarki

Zarząd Heritage Real Estate jest zdania, że oczekiwana ustawa o REIT-ach, będzie silnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Ustawa ma szansę stać się też dla wielu Polaków bardzo atrakcyjną formą długoterminowego oszczędzania.


Zdaniem Macieja Obronieckiego, zastępcy dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów (MF), który wypowiedział się podczas III Konferencji "SRWN/REIT w praktyce” (19 września br.), nie ma szansy, by ustawa o REIT-ch weszła w życie od 1 stycznia 2018 r.


REIT-y, zdaniem przedstawiciela MF, będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. Prace nad ustawą, są obecnie na etapie konsultacji i analiz. Heritage Real Estate apeluje do uczestników prac nad ustawą o uważne wsłuchanie się w potrzeby rynku oraz firm działających w sektorze budownictwa mieszkaniowego.


 

- W Heritage Real Estate od samego początku uważnie przyglądamy się pracom nad wprowadzeniem ustawy o REIT. Jesteśmy przekonani, że dobrze przygotowana ustawa będzie jednym z kół zamachowych polskiego rynku nieruchomości. Wierzymy, że to właśnie mieszkania są najbezpieczniejszą klasą aktywów z całego rynku real estate, głównie poprzez dywersyfikację liczbową i geograficzną pojedynczych nieruchomości w koszyku jednego REIT-a. Liczymy na kolejne dobre wiadomości, szczególnie na odpowiednio wysoką minimalną skalę posiadanych aktywów przez REIT. Naszym zdaniem są tylko dwie drogi, czyli skokowe upowszechnienie się REIT między innymi jako forma długoterminowego oszczędzania (szczególnie emerytalnego) lub kompletna porażka projektu. Nie wyobrażam sobie, że projekt zaskoczy przeciętnie. W tym przypadku nie ma pośredniego rozwiązania, dlatego apelujemy o uważne wsłuchanie się w potrzeby – mówi Michał Cebula, Dyrektor Generalny Heritage Real Estate. Jak dodaje, założenie Ministerstwa Finansów, by REIT-y mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej, jest założeniem i słusznym i uzasadnionym. 

Heritage Real Estate jest dzisiaj jedyną profesjonalną firmą na polskim rynku, która łączy usługi konsultingu dla przedsiębiorców i wealth management dla klienta indywidualnego. Firma oferuje szeroką gamę produktów, od czysto finansowych i ubezpieczeniowych po możliwość inwestowania w różnego typu nieruchomości takie, jak mieszkania na wynajem, condohotele czy lokale usługowe. Spółka uczestniczy też wspólnie z Saturn TFI i grupą Murapol w projekcie Murapol HRE FIZAN - funduszu umożliwiającym zarabianie na realizacji projektów nieruchomościowych.