2.02.2018

Zrównoważone miasta to przyszłość

Polskie media (m.in. w Business Insider Polska), przypomniały o realizowanym projekcie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), czyli budowie zrównoważonego miasta (Dubai Sustainable City) przez firmę Diamond Developers. 30 km od Dubaju, na powierzchni zaledwie 0,45 km kw., powstaje właśnie miasto, które ma produkować więcej energii, niż jej zużywać. Budowa została rozpoczęta w 2013 roku i ma zostać zakończona całkowicie w roku 2019. Całość będzie kosztowała 354 mln USD.

Budowa została podzielona na dwa etapy. Zrealizowano etap I  (500 domów, 89 apartamentowców, 11 szklarni, 3 tysiące metrów kwadratowych farm i ponad 100 tys. metrów kwadratowych biur i sklepów). W trakcie realizacji jest etap II.  Wśród powierzchni biurowo-handlowych znajdują się m.in. centra fitnessu, baseny, a także ośrodek jeździecki. Przewidziano też park na 2,5 tysiąca drzew. Mieszkańcy zrównoważonego miasta, będą mogli korzystać tylko z komunikacji miejskiej, elektrycznych, inteligentnych aut lub wózków konnych. W styczniu br., władze Dubaju podpisały umowę na eksploatację w nowym mieście samochodów elektrycznych bez kierowcy. Właściciele domów otrzymają również bezpłatny elektryczny wózek golfowy lub dotację w wysokości 10 tys. USD na zakup kolejnego pojazdu elektrycznego. Na dachu każdego domu znajdują się panele fotowoltaiczne.
Z zainteresowaniem śledzę postępy budowy zrównoważonego miasta. Decyzja, a następnie realizacja nowatorskich projektów, a takim jest niewątpliwie projekt pod Dubajem, wymagają odwagi, ale też umiejętności spojrzenia w przyszłość. To cechy charakteryzujące wizjonerów. O powodzeniu projektu, będzie decydowało wiele czynników w tym ekonomiczny. Na luksus zamieszkania w takim otoczeniu, pewnie niewielu będzie mogło sobie dziś pozwolić, ale to się zmieni wraz z powstawaniem tego typu miast – mówi Michal Cebula, prezes zarządu Heritage Real Estate.

Ceny domów w zrównoważonym mieście zaczynają się od 1 mln USD. Około 1,8 tys. inwestorów kupiło domy. 900 osób zdecydowało się na wynajem.

Projekt wpisuje się w długofalową politykę rządu ZEA, która zakłada stopniowe zmniejszanie zależności od paliw kopalnych, których zasoby kiedyś się przecież wyczerpią. Na dodatek, ZEA, które są jednym z czołowych producentów ropy naftowej na świecie, produkują znaczne ilości gazów cieplarnianych. Stąd też poszukiwania przyjaznych dla środowiska naturalnego źródeł energii w  miastach.

Plany przewidują, by w  2050 r., aż 75 proc. energii w Dubaju pochodziło z tzw. czystych źródeł.

DCIM100MEDIADJI_0004.JPG

HRE_sustainablecity_dubai (3)